Taşınmak

Genel

Londra’dan döndüğüm andan itibaren geri gitme planları kurduğum, yurtdışındaki her bir ülkeyi ve iş fırsatını kafamda ölçüp biçtiğim tam 1 sene geçirdim. Ve bu bir senenin sonunda Londra’da evimi tuttuğum halde ne hikmetse İstanbul’da kalma kararı aldım ve buraya yerleşmeye (zihnen ve fiziken) başladım. Bunun için ilk olarak bir ev tutmam gerekiyordu. Muhit olarak Arnavutköy’ü seçtim.

Sahile yakın olması ve daha önceden hiç içinde bulunmadığım mahalle kültürünün burada hakim olması beni cezbeden noktaları oldu. Ama tabii ki tüm binalar çok eski ve bu nedenle taşınmaya karar versen bile önce yapının da seni içinde barındırmaya izin vermesi gerekiyor. Sanki diyor ki “Bir dur öyle her şey hemencecik olmaz, önce bana emek vermen lazım, beni tanıman, ihtiyaçlarımı anlaman lazım. Ondan sonra ben de sana ev olabilirim.”

Neden bilmiyorum ama ilişkilerde, arkadaşlıklarda, işte, sağlıkta, yani her konuda uğraşmayı sevmişimdir. Emek verdiğim şey her zaman daha kıymetli olur. Bu nedenle severim emek vermeyi de verdiğimi de.

Hala taşınma sürecinin içerisinde bulunuyorum ve gerçekten elimi neye attıysam bir sorun ile karşılaşıyorum: musluk, doğalgaz, zemin, camlar vb. Ama olsun, süreci de sonundaki umudu da seviyorum 🙂

Buradan nacizane bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum:

  1. Taşınma kararı aldığınızda maliyeti her şeyiyle hesaplayın. Ve şimdi o maliyeti 2 ile çarpın.
  2. Taşınma tarihinizi netleştirin. Şimdi onun üzerine en az 15 gün daha koyun.
  3. En az eşya en güzel eşyadır. Sade, küçük, hafif eşya tercih edin.
  4. Kafadaki kalıplardan çıkın (ben en çok bunda zorlanmıştım) – yani illa ki gardırop, karyola, orta sehpası, bulaşık makinası olmak zorunda değil. Muadillerini bulun düşünün tartın. Ben karyola yerine palet, gardırop yerine ise askılık ve raf kullanıp onu perde ile kapadım.
  5. Sabırlı olun, size şükredecek bir sürü neden verdiği için bu sürece de şükredin.
  6. Ve bence en önemlisi; taşınacağınız evin iznini alın. Sizi kabul ediyor mu içine? Ben eve geldiğimde bir süre gözlerimi kapayarak kapılara dokundum ve izin istedim 🙂 Evrendeki her şeyin bir enerji alanı var ve bunlara izinsiz giremeyiz. Bize alan açmasını rica edebiliriz.

İşlerimizin yolunda gitmesi dileğiyle ❤

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s