Menstrual Kap

Genel, Türkçe

Herkese merhabalar,

Bugün kadınları ilgilendiren ve bilgilendiren bir konu hakkında yazmak istiyorum. Benim de bu sene yoga eğitmenlik eğitimimdeki hoca ve arkadaşlarımdan öğrendiğim böyle bir bilgiyi bilip de paylaşmamak olmazdı.

Hakkında konuşmak istediğim konu bu menstrual kaplar. Regl dönemlerinde (kutsuyoruz ve çok seviyoruz) kullanılan ped ve tamponlara bir alternatif olan bu kapların çoğu kişi tarafından bilindiğini düşünmüyorum. Ped ve tamponların vücuda ve çevreye zararı, kokuları, kıyafet ve hareket engelleyici olmaları, ve her şeyleri gerçekten çok rahatsız edici. Senelerdir belki de adet dönemlerimizden soğumamıza yol açan şeyler işte bunlar.

Halbuki, regl dönemlerimiz bizim doğa ile bağlılığımız ve dişiliğimizin en büyük göstergesi. Hala regl dönemindeyken “hastayım” diyen kadın sayısı çok çok fazla. Ben de eskiden bu tabiri kullandığım için kimseyi yargılamasam da bu farkındalığın hala tam olarak oturmadığını düşündükçe bu konu hakkında konuşulması ve yazılması gerektiğine inanıyorum. Hala marketten alınan ped paketi gizlenirken veya kısık ses ile istenilirken veya iş yerlerinde pedi gömlek altına gizlemeye çalışılarak tuvalete koştururken dişiliğimizle gurur duymamız ve bu gücü hissetmemiz için biraz daha zaman ihtiyaç var gibi görünüyor.

Her neyse, tüm bunlar bir yana bu menstrual kaplardan bahsetmek gerekirse;

 1. çok rahatlar,
 2. istediğimiz kıyafeti giyebilmemize imkan tanıyorlar,
 3. asla dışarıya koku iletmiyorlar,
 4. çevreye atık oluşturmuyorlar,
 5. çok ekonomikler ve bir kere alınıp senelerce kullanılabiliyorlar.

mooncup ile ilgili görsel sonucu

Her dönem sonu kaynar suda 10 dk bekletmek ve kurulayıp bir sonraki dönem için pamuk kılıfına kaldırmak yetiyor.

Biliyorum, bazıları için çok akıl almaz veya “gereksiz” ama neden bir denemeyesiniz ki? Konfor alanımızdan dışarı çıkmak aslında böyle küçük ama büyük olan alışkanlıkları değiştirmekle başlıyor. Küçük görünen ama defalarca tekrarlanan bir hareketteki değişim, çevreye ve bütçeye katkı tahmin edilemeyecek büyüklükteki berekete ve şifalanmaya yol açabiliyor.

Deneyin, görün.

Sevgi ile<3

NOT: Nereden bulacağını merak edenler, artık neredeyse tüm eczanelerde ve internette satılıyor.

2 thoughts on “Menstrual Kap

 1. Merhaba iremcim

  Menstrual kap ile ilgili bilglendirmen icin tesekkurler cok yararli oldu, uzun suredir merak ediyordum. Bir sorum olacak gunluk olarak temizligi nasil yapiliyor acaba? Veya ne kadar siklikta yapiliyor?
  Sayfani da cok begeniyorum heyecanla takip ediyorum.
  Keep on sharing 😊

  Liked by 1 person

  1. Kap vücutta 8-12 saate kadar tutulabiliyor (kanama yoğunluğu ve kabın hacmine göre). Hijyenik olması için kabı her çıkarttıktan sonra boşaltıp temiz suya tutulup tekrar yerleştirilmesi yeterli olacaktır.😊

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s